برش لیزی فلز | برش لیزی استیل و آلومینیوم

اگر چه عملیات برش فلز به طور سنتی از فرآیندهای مکانیکی یا دستی استفاده می کند، برش لیزر می تواند یک گزینه قابل قبول، موثر و با هزینه ای مناسب برای تولید فلزات باشد. تجهیزات لیزری متفاوت از دیگر دستگاه های برش در هر دو بخش طراحی و کاربرد می باشد.

به عنوان مثال، برش لیزری تماس مستقیم با مواد ندارد، به منابع انرژی بالا تکیه می کند، تحمل های برش های باریکتر دارند، و به طور کلی برای به حداکثر رساندن دقت طراحی شده اند.

یک دستگاه لیزر یک جریان متمرکز فوتونی را بر روی یک منطقه دقیق قطعه کار می کند تا مواد اضافی را ترمیم کند و قطعه کار را به یک طراحی خاص تبدیل کند. این ماشین ها در برش انواع مختلف فولاد مانند فولاد ضد زنگ و کربن بسیار موثر هستند. با این حال، لیزرها در فلزات بازتابنده یا گرما هدایت شده مانند آلومینیوم یا مس کمتر کار می کنند و نیاز به اصلاح خاصی برای تشکیل این مواد دارند. مواد برش اغلب نوع لیزر مورد استفاده در ساخت را مشخص می کند، و این امر برای مطابقت با مشخصات تجهیزات با تشکیل سهام مهم است.
 

انواع لیزر

تکنولوژی لیزر ویژگی های منحصر به فردی دارد که کیفیت برش آن را تحت تاثیر قرار می دهد. درجه ای که منحنی نور در اطراف سطوح به عنوان پراش شناخته می شود، و بیشتر لیزر دارای نرخ پراکندگی پایین برای ایجاد سطح بالاتری از شدت نور در فواصل طولانی است. علاوه بر این، ویژگی هایی نظیر تک رنگ، فرکانس طول موج پرتو لیزر را تعیین می کند، در حالی که انسجام حالت مداوم پرتو الکترومغناطیسی را اندازه گیری می کند. این عوامل با توجه به نوع لیزر استفاده می شود. شایع ترین انواع سیستم های برش لیزر صنعتی عبارتند از:

Nd: YAG

لیزر آلومینیوم گارنت آلومینیوم یتریوم (Nd: YAG) با استفاده از نئودیمیوم یک ماده کریستال جامد برای تمرکز نور بر روی هدف مورد استفاده قرار می دهد. این می تواند یک پرتو مادون قرمز پیوسته یا ریتمیک را که می تواند با استفاده از تجهیزات ثانویه، مانند لامپ های پمپاژ نوری یا دیودها، افزایش دهد. پرتو نسبتا واگرا Nd: YAG و ثبات موضعی بالا آن را در عملیات کم نیروی مانند برش ورق فلز یا برش فولاد ضعیف می کند.

 CO2

لیزر دی اکسیدکربن یک جایگزین قوی تر برای مدل Nd: YAG است و از یک محیط گاز به جای یک کریستال برای تمرکز نور استفاده می کند. نسبت خروجی به پمپاژ آن اجازه می دهد تا یک پرتو پیوسته با قدرت بالا را قادر سازد که مواد ضخیم را به طور موثر برش دهد. همانطور که نام آن نشان می دهد، تخلیه گاز لیزر شامل بخش بزرگی از دی اکسید کربن است که با مقادیر کمتری از نیتروژن، هلیوم و هیدروژن ترکیب می شود. با توجه به قدرت برشی، لیزر CO2 توانایی تشکیل صفحات فولادی بزرگ تا 25 میلی متر ضخامت دارد و همچنین مواد نازک برش یا حکاکی را با قدرت کمتری تولید می کند.